Inwestowanie w nieruchomości komercyjne – czy warto?

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne – czy warto?

Czy warto zainwestować w lokal komercyjny? A jeśli tak, to jakie są tego plusy oraz minusy? Dlaczego warto skupiać się na inwestowaniu w lokale komercyjne, zamiast zainwestować w znacznie popularniejsze kawalerki?

Nieruchomości komercyjne – czym są?

Odpowiedź na to pytanie jest prozaicznie prosta. Lokalami komercyjnymi określa się obiekty, które służą albo mogą posłużyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Oględniej więc pisząc, nie są to lokale, w których można zamieszkać. Warto to zaznaczyć, gdyż ma to znaczenie prawne. Każda nieruchomość jest obarczona podatkiem od nieruchomości, ale w wypadku lokali komercyjnych podatek ten jest wyższy.

Przykłady nieruchomości komercyjnych:

• budynki z powierzchniami biurowymi;
• nieruchomości z przeznaczeniem na działalność usługową – salony fryzjerskie i kosmetyczne, hotele i hostele, także zakłady szewskie, czy krawieckie;
• nieruchomości lub place pod powierzchnie magazynowe;
• nieruchomości przeznaczone do działalności handlowej – sklepy, galerie handlowe, apteki, supermarkety;
• lokale przeznaczone pod gastronomię i rozrywkę – bary, kluby i dyskoteki, restauracje i kawiarnie.

Dlaczego coraz więcej inwestorów decyduje się wykładać fundusze na nieruchomości komercyjne?


Inwestorzy wiedzą, że lokowanie kapitału w lokale mieszkalne jest popularniejsze, a przy tym mniej ryzykowne, a mimo to chętnie przeznaczają kapitał na nieruchomości komercyjne. Przyczyn należy się dopatrywać w lepszej stopie zwrotu z inwestycji. Zainwestowanie w kawalerki może przynieść zysk rzędu kilku procent rocznie, gdy tymczasem dobra nieruchomość komercyjna może osiągnąć kilkunastoprocentową, a nawet wyższą stopę zwrotu. Ponadto przy tym nieruchomościach komercyjnych są często podpisywane długofalowe umowy najmu, a to pozwala na utrzymanie płynności finansowej w dłuższym obrębie czasowym.

Inwestycja w nieruchomości komercyjne – wyzwania

Inwestowanie w lokale komercyjne wymaga wiedzy i doświadczenia. Wielu inwestorów na początku może mieć problem z prawidłowym podejściem do tematów związanych z urzędami, a także z tym, jak skomercjalizować nieruchomość. Doświadczenie jest również niezbędne podczas zawierania i sporządzania umowy z najemcą, gdyż ta akurat może się różnić od umów zawieranych z najemcami lokali mieszkalnych. Kolejnym wyzwaniem jest uzyskanie finansowania na zakup lokalu użytkowego, ponieważ banki wcale nie są chętne do udzielania takich kredytów. Dlatego te, jak i kilka innych powodów sprawiają, że najlepszą decyzją podczas inwestowania w nieruchomości komercyjne jest skorzystanie z pomocy doświadczonego biura nieruchomości. Niektóre biura nieruchomości specjalizują się właśnie w inwestycjach w lokale użytkowe.