Kryptowaluty: czym jest Ethereum

Kryptowaluty: czym jest Ethereum

Ethereum to blockchain z możliwością nie tylko rejestrowania danych w sposób zdecentralizowany, ale także uruchamiania aplikacji w zdecentralizowanej sieci komputerów. Łańcuch bloków Ethereum to pojęcie, które każdemu pasjonatowi kryptowalut powinno być dobrze znane. Podobnie jak wszystkie blockchainy, Ethereum korzysta ze zdecentralizowanej sieci komputerów. Użytkownicy mogą wykorzystać tę sieć komputerów do wykonywania transakcji zawierających dane i inne rodzaje informacji w Ethereum bez konieczności polegania na jednej stronie lub serwerze w celu zagwarantowania bezpieczeństwa i autentyczności tych danych.

Jednak funkcjonalność Ethereum nie ogranicza się do rejestrowania informacji. Ethereum obsługuje również zasoby obliczeniowe, które można wykorzystać do uruchamiania aplikacji. Takie aplikacje nazywane są aplikacjami rozproszonymi. Zasoby obliczeniowe oznaczają moc obliczeniową niezbędną do wykonania kodu komputerowego. W tradycyjnej architekturze obliczeniowej ten kod jest wykonywany przez jednostkę centralną (CPU) pojedynczego komputera lub zestaw procesorów.


Jak „działa” Ethereum?


W łańcuchu blokowym Ethereum moc obliczeniową zapewniają wszystkie komputery obsługujące sieć Ethereum. Każdy komputer w sieci przekazuje część swoich zasobów obliczeniowych – innymi słowy, moc procesora. W zamian komputer (i jego właściciel) zarabia żetony ether, które następnie może dosłownie wymieniać na wirtualną walutę. Łącznie komputery w łańcuchu bloków Ethereum działają jako tak zwana „maszyna wirtualna Ethereum”. Innymi słowy, tworzą wirtualny komputer złożony ze wszystkich komputerów podłączonych do sieci Ethereum. W ten sposób Ethereum umożliwia decentralizację zasobów obliczeniowych i wykonywania aplikacji. Jest to kluczowa cecha blockchainu Ethereum, która wykonuje obliczenia i której brakuje innym blockchainom, takim jak Bitcoin.


Inteligentne kontrakty i tokeny ERC-20


Istnieją dwie inne ważne cechy związane z Ethereum. Pierwszym z nich są wspomniane powyżej inteligentne kontrakty. Inteligentna umowa to umowa oparta na kodzie komputerowym, która jest automatycznie wykonywana przez łańcuch bloków po spełnieniu określonych warunków. Aplikacja wykorzystywana do obliczeń może na przykład użyć inteligentnej umowy, aby zagwarantować, że płatność jest dokonywana automatycznie między różnymi portfelami kryptowalut, gdy element jest dostarczany. Inteligentne kontrakty nie są unikalne dla Ethereum – inne blockchainy je obsługują – ale są ważną częścią. W odniesieniu do Ethereum ważny jest również standard ERC-20, standard techniczny, który umożliwia programistom tworzenie tokenów, których można używać w aplikacjach działających na Ethereum. Aplikacje te używają tokenów jako mechanizmu do interakcji w aplikacji. Chociaż nie jest absolutnie obowiązkowe przestrzeganie standardu ERC-20 podczas tworzenia tokena Ethereum, przestrzeganie tego standardu zapewnia, że ​​Twoje tokeny będą wymienialne na inne tokeny ERC-20.


Ethereum – tokeny


Czasami możesz usłyszeć słowo „Ethereum” używane nie w odniesieniu do blockchain ethereum, ale do tokena, który jest używany do zasilania blockchain. Żetony ethereum służą dwóm głównym celom. Po pierwsze, zachęcają ludzi do łączenia swoich komputerów z siecią Ethereum, zapewniając w ten sposób zasoby pamięci masowej i obliczeniowe wymagane do działania łańcucha bloków Ethereum. Uczestnicząc w ten sposób w sieci Ethereum, możesz zarabiać żetony, które mogą być dużo warte. Po drugie, ludzie, którzy chcą wejść do blockchaia Ethereum, używają żetonów do płacenia za zużywane zasoby.

Kryptowaluty w Polsce są w pełni legalne, wiec możemy je swobodnie kopać, kupować, sprzedawać, stakować. Powinniśmy też rozliczyć się z podatku od dochodów wykazanych na transakcjach kryptowalutowych, który wynosi 19%. Z aplikacją Cryptiony szybko i łatwo rozliczysz podatek od handlu na kryptowalutach: https://cryptiony.com.

One thought on “Kryptowaluty: czym jest Ethereum

Dodaj komentarz