Inwestycje w kryptowaluty – jak je pozyskiwać?

Inwestycje w kryptowaluty – jak je pozyskiwać?

Kryptowaluty są nowoczesnym rodzajem aktywów, które stają się coraz częściej środkiem płatniczym i dobrem inwestycyjnym. Każdy chyba słyszał o Bitcoinie, ale warto wiedzieć, że nie jest to jedyna waluta cyfrowa, jaką można pozyskać. W jaki sposób kupuje się lub uzyskuje w innym trybie kryptowaluty?

Kupowanie kryptowalut

Jednym z najprostszych sposobów na wejście w posiadanie kryptowalut jest ich zakup na wolnym rynku. Służą ku temu między innymi giełdy kryptowalutowe, ale to nie jedyne rozwiązanie, by móc stać się inwestorem. Można również kupić je z oferty firm świadczących usługi płatnicze, od brokerów czy w kantorach kryptowalutowych i w bitomatach. Nadal najwygodniejsza dla inwestorów opcją pozostają giełdy kryptowalutowe, z uwagi na fakt, ze oferują bezpieczeństwo dokonywania transakcji i szeroki zakres funkcji. Znajdziemy w ich obrębie kryptowaluty nie tylko z głównego nurtu, ale i mniej znane projekty.

Kupno kryptowalut na giełdzie wymaga założenia konta użytkownika i wpłacenia na nią środków finansowych na osobisty portfel online. Do najpopularniejszych giełd krytowalutowych zalicza się Coinbase, Binance, Zonda, czy Kanga.Exchange. Każda z nich może oferować nieco inny zestaw kryptowalut, które użytkownicy mogą kupić lub wymienić na inne. Na przykład giełda Vayamos Exchange pozwala na zakup kryptowaluty Chia (XCH).

Kopanie i hodowanie kryptowalut

Innym sposobem zdobycia kryptowalut jest zostanie kryptowalutowym górnikiem. Można je bowiem wydobywać, czy też kopać w ramach procesu miningu. Kopacz kryptowalutowy realizuje skomplikowany proces z wykorzystaniem kryptowalutowych koparek, czyli wydajnych komputerów charakteryzujących się wysoką mocą obliczeniową.

Kopanie kryptowalut polega na wydobywaniu ich w ramach technologii blockchain i dołączaniu kolejnych bloków do łańcucha. Jest to typ bazy danych, w postaci szeregu bloków, z których każdy kolejny jest powiązany z innym z wykorzystaniem kryptografii. Z kolei pojedyncze bloki to jednostki, w których zapisuje się transakcje.

Właściwie samo kopanie kryptowalut należy rozumieć jako przeprowadzenie operacji walidacji transakcji w sieci blockchain z wykorzystaniem skomplikowanych obliczeń matematycznych, dlatego niezbędne jest wykorzystanie do tego koparek.

Jak odbywa się kopanie kryptowalut na przykładzie Chia?

Chia jest jedną z najnowszych cyfrowych walut, które w swojej konstrukcji wykorzystują protokół blockchain, ale różni się ona m.in. od cyfrowego złota, za jakie uznawany jest Bitcoin – BTC. O ile Bitcoiny rzeczywiście się „kopie”, o tyle na pytanie o to, jak kopać Chia, należy odpowiedzieć, że Chia się nie wydobywa, a hoduje.

Chia jest ekologiczną wersją, alternatywną wersją waluty wirtualnej, która nie wymaga do jej kreowania tak dużych nakładów energii elektrycznej. W sieci tej kryptowaluty – CHIA Network zasobem nie jest moc obliczeniowa, proof-of-work, który od lat wykorzystywany jest w Bitcoinie, ani proof-of-stake, znany z Ethereum, ale całkowita przestrzeń dyskowa przeznaczona dla sieci: Proof od Space ant Time – w skrócie PoST.

Dlatego kopanie Chia wymaga od kopacza jedynie posiadania wolnej przestrzeni dyskowej, nie zaś horrendalnie wysokiej mocy obliczeniowej komputera. Jak wygląda zatem budowa koparki Chia? Potrzebujesz komputera wyposażonego w solidny procesor, do tworzenia plotów, inaczej działek. Do tego szybkiego dysku SSD do ich tymczasowego przechowywania i jednocześnie dysków HDD o wysokiej pojemności, które będą służyły do magazynowania gotowych plotów. Nie ma potrzeby inwestowania w najnowsze, bardzo drogie karty graficzne, które działałyby przez całą dobę, by móc liczyć na wykopanie jednego bloku pożądanej kryptowaluty, np. Bitcoina.

Możesz sam opracować koparki Chia. W ramach przygotowania swojego komputera, który będzie dla Ciebie kopał, a raczej hodował kryptowalutę, musisz mieć sprzęt z wysokiej klasy procesorem, by przyspieszyć tempo tworzenia kolejnych plotów. W jakim celu? Działki są potrzebne do kopania. Z takim zadaniem bez wątpienia poradzi sobie procesor Intel Core i9 lub Ryzen 9, mający co najmniej kilka rdzeni. Jeśli kopacza nie stać na taki procesor, niższej klasy sprzęt także poradzi sobie z tworzeniem plotów, choć trzeba liczyć się z tym, że potrwa to dłużej.

Do tego przyda się pamięć operacyjna RAM o pojemności ponad 16 GB i wytrzymałe dyski twarde – jeden SSD, np. M.2.NVMe, który charakteryzuje się wysoką wydajnością w tworzeniu dużej liczby działek równocześnie.

Kopanie Chia ostatecznie wymaga dużej, wolnej przestrzeni dyskowej. Im więcej miejsca tym lepiej, dlatego użytkownik powinien kupić duży dysk twardy – zewnętrzny lub wewnętrzny, albo zainwestować w system NAS – pamięć masową podłączaną bezpośrednio. Mieć trzeba świadomość, że pojedyncze działki Chia zajmują minimum 100 GB pamięci.

Po tym można już rozpocząć kopanie Chia przy użyciu aplikacji Chia przeznaczonej na systemy Windows, macOS oraz Linux. Otrzymuje się klucz, czyli rodzaj identyfikatora właściciela działek Chia. Jest to temat z potencjałem – warto się nim zainteresować.