Praca w niemieckiej opiece

Praca w niemieckiej opiece

W związku z szybkim i postępującym starzeniem się niemieckiego społeczeństwa opieka w Niemczech jest już od dawna ważną gałęzią, nie tylko medycyny, ale także gospodarki. W opiekę nad niemieckimi seniorami zaangażowane są setki tysięcy opiekunów oraz opiekunek osób starszych, z których duża część pochodzi z Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Dla opiekunki osoby starszej z Polski praca w opiece w Niemczech to doskonała okazja do podreperowania domowego budżetu. Do tego wymagania stawiane opiekunom osób starszych nie należą do zaporowych i dosyć łatwo można dostać się do zawodu i rozpocząć w nim pracę.

Opieka Niemcy, to branża gdzie doświadczona opiekunka do osoby starszej może liczyć na przeciętne zarobki w okolicach 1700 euro netto na miesiąc. Biorąc od uwagę, że przeciętne zlecenie trwa około 6 tygodni, to łatwo obliczyć, że z jednego takiego zlecenia można przywieźć do kraju nawet równowartość 12 tys. zł. To kwota, o której może pomarzyć większość Polaków zatrudnionych w ojczyźnie. Trzeba tu dodać, że koszty życia na tak zwanej szteli należą do najniższych, bowiem opiekunka seniora ma zapewnione darmowe zamieszkanie oraz wyżywienie. Jakby tego było mało, to dobre agencje opiekunek osób starszych, takie jak na przykład Veritas Opieka, zapewniają darmowy transport na miejsce wykonywania zlecenia oraz późniejszy powrót do kraju. Sprawia to, że praca opiekunki osób starszych w Niemczech jest naprawdę atrakcyjna finansowo i opłacalna.

Jednak praca w opiece w Niemczech, to nie tylko przywileje i znaczne zarobki, ale także wymagania, które trzeba spełnić by móc liczyć na podjęcie pracy w tym zawodzie. Tak naprawdę są dwa główne wymogi stawiane opiekunkom seniora w Niemczech. Po pierwsze, to oczywiście znajomość języka niemieckiego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację z podopiecznym, jego rodziną, czy osobami postronnymi. Weryfikacja znajomości tego jeżyka odbywa się poprzez kontakt z pracownikiem agencji opiekunek seniora. Druga ważna kwestia, to posiadanie już doświadczenia w opiece nad seniorami. Może być ono wyniesione albo z czasów pracy w np. służbie zdrowia lub po prostu zdobyte podczas opieki nad członkami własnej rodziny lub innymi bliskimi. Więcej informacji na ten temat uzyskasz na stronie agencji Veritas Opieka.