Wpływ inflacji na budownictwo mieszkaniowe

Wpływ inflacji na budownictwo mieszkaniowe

Inflacja wydaje się być tym słowem, którego używają wszystkie wiadomości, lub nagłówki gazet. Wiadomo, że wpływ inflacji na nasze życie można dostrzec we wszystkim, od ceny chleba na śniadanie po cenę benzyny, której używamy do codziennego przemieszczania się. Jednak niewiele mówi się o wpływie, jaki ma to na zakup domu. Z tego powodu dziś przeanalizujemy wpływ, jaki popularna inflacja ma na zakup domu, abyś mógł podjąć decyzję w oparciu o to, co dzieje się obecnie na rynku. Szukasz atrakcyjnego miejsca inwestycji w nieruchomości? Przeczytaj o nieruchomościach na terenie Legionowa. 

Wpływ inflacji na budownictwo mieszkaniowe

Kiedy odważysz się na zakup domu, są zazwyczaj dwa czynniki lub zmienne, które pomagają dokonać wyboru: cena samych domów i oprocentowanie kredytów hipotecznych. Aby poznać wpływ, jaki inflacja ma na zakup domu, te dwie zmienne będą nadal ważne. Tak jak w przypadku ceny chleba w piekarni na rogu, tak i w przypadku cen domów, wzrost będzie oczywisty i zauważalny. Eksperci sugerują, że ma to sens, ponieważ ceny materiałów, z których budowane są domy, mają tendencję do wzrostu w czasie inflacji. Oprócz inflacji musimy pamiętać, że z biegiem czasu, ceny domów mają tendencję do wzrostu kosztów (lub wyceny) w czasie. Jeśli chcesz kupić dom, lub mieszkanie, oto są te zmienne, które wpływają na jego wartość:

  • Stan domu: wszyscy chcemy mieszkać w domu, który jest w dobrym stanie, jest to podstawowy czynnik, zwłaszcza jeśli kupujesz używany dom. Należy pamiętać, że ostateczna cena może wzrosnąć, jeśli dom jest świeżo po remoncie.
  • Metraż: Im większy jest dom, tym wyższa będzie cena w stosunku do innych domów w okolicy.
  • Sypialnie i łazienki: Popularną rzeczą teraz i prawdopodobnie w przyszłości jest przestrzeń biurowa lub dodatkowe sypialnie, które mogłyby być ewentualnie przekształcone w biura dzięki trendowi telepracy.
  • Lokalizacja: Mimo, że dzięki pandemii powoli, ale skutecznie zmierzamy w kierunku telepracy, to nadal wiele osób nie ma takiej możliwości. Odległość do miejsc pracy i transport publiczny mogą być nadal elementami zwiększającymi cenę.

    Więc jak inflacja wpływa na zakup domu?

    Choć może się wydawać, że w krótkiej perspektywie inflacja spowoduje wzrost cen domów, to jednak w dłuższej perspektywie ceny mogą się ustabilizować lub nawet nieco spaść, jeśli zostanie podjęta decyzja o podniesieniu stóp procentowych.

    Przeprowadźmy następującą symulację: Ceny będą prawdopodobnie wysokie po części dlatego, że sprzedający wiedzą, że kredytobiorcy mają większą siłę nabywczą, biorąc pod uwagę niskie stopy procentowe. Kiedy trochę wzrosną, siła nabywcza maleje i w końcu sprzedający będą musieli obniżyć swoje oczekiwania, a ceny mogą nawet spaść.